cross2
user3 התחברות phone-wave 077-997-8570
נשמע מעניין? צרו קשר! לפרטים או שיחה עם נציג
צוות נגישלי
נכתב ע”י שיר, גל ודקל מנהלי ומייסדי נגישלי

החזון שלנו: עד שנת 2025, כל המרחב הדיגיטלי בעולם יהיה נגיש לבעלי מוגבלויות באופן מלא, ללא יוצא מן הכלל.

נתחיל מהסוף: זה לא חלום, זה חזון - עד שנת 2025, כל אתרי האינטרנט, בכל העולם, הולכים להיות נגישים באופן מלא. אנחנו כבר דוהרים בקצב מסחרר - העולם הדיגיטלי הפך בשנים האחרונות לעולם המציאותי. נסו לחשוב על מה אתם עושים כיום: קונים, מדברים עם חברים, מזמינים אוכל, מתעדכנים בחדשות, צופים במדיה וכו'. איפה אתם עושים את זה? באינטרנט!

עכשיו, שימו לב לעובדה מצערת. כל הטוב הזה, כמעט ולא קיים לאנשים בעלי מוגבלויות. רק תנסו לדמיין את החיים היום ללא סמאטרפון, ללא לפטופ או טאבלט, בלי פייסבוק, אינסטגרם ווואטסאפ. מצליחים לדמיין? מפחיד. עכשיו תבינו שזוהי שגרת היום יום של אנשים בעלי מוגבלויות.

למזלנו, הטכנולוגיה ממשיכה להתפתח ולהציע מגוון פתרונות, ועולם המוגבלויות מקבל לא מעט כאלו, גם כשמדובר בבעיות גדולות כמו מוגבלויות פיזיות או קוגניטיביות. כבר היום, אנחנו מסוגלים לאפשר לאדם עיוור לגלוש באינטרנט באופן כמעט מלא, בזכות תוכנות עזר להקראת מסך ובשילוב נגישלי. בעזרת אותה טכנולוגיה, אנחנו מסוגלים לאפשר לאדם עם פרקינסון, שלא מסוגל לדייק עם עכבר, לגלוש באתר אינטרנט באופן מלא, בעזרת מקש מקלדת אחד בלבד. בזכות אותם חידושים, אנחנו יכולים לאפשר לאדם אפילפטי, שמפחד להכנס לאתרי אינטרנט מחשש שיש בהם אנימציות שיגרמו לו להתקף, לעצור את כל האנימציות באופן גורף ולגלוש חופשי וללא חשש. לא מדובר במדע בדיוני - כל זה קורה ברמה טכנולוגית, אוטונומית ואוטומטית. המהפכה מתרחשת בימים אלו!

כל אותם פיתוחים לא היו קיימים וזמינים לפני נגישלי, והם בלעדיים לנו בלבד. ה"תוספים" הטכנולוגיים שקיימים היום, בד"כ מסתכמים בהוספת כמה פונקציות נגישותיות כאלו ואחרות, אך רמת ההתאמה שלהם נעה בין 5-20% בלבד. כלומר - מדובר גם בפתרונות שאינם פרקטיים וגם אינם חוקיים/עומדים בתקנות. אם בחרתם "להנגיש" את אתרכם באמצעות "תוסף" כזה, זוהי פעולה  שוות ערך להושטת יד לאדם עיוור, ורגע לפני שהוא אוחז בה, למשוך אותה אחורה.

עד נגישלי, הדרך היחידה להנגיש אתר באופן מלא, היתה לשלם בין אלפי לעשרות אלפי שקלים לחברות המספקות שירותי נגישות, ואף לשלם תשלום חודשי קבוע, שכן כל שינוי קטן באתר צריך לעבור הנגשה מחדש, או שרמת הנגישות של האתר תקרוס. אופן עבודה זה אמנם מאפשר להנגיש את האתר, אך המחיר פשוט לא ריאלי כשהוא מתחיל באלפי שקלים, ונגמר בעשרות אלפים. מחיר זה ריאלי לאחוזון קטן מאוד של חברות, ומדיר באופן ישיר את כל בעלי העסקים הבינוניים והקטנים, כי הם פשוט לא מסוגלים להשקיע סכומי עתק שכאלו. בסוף, מי שנפגע מכך, הם אנשים עם מוגבלויות, אשר יכולים לגלוש באחוזון קטן ביותר של אתרים, במקרה הטוב. הפתרון הטכנולוגי שלנו, עושה שימוש ב-2 בינות מלאכותיות, ומאפשר לכל בעל אתר, קטן כגדול, להנגיש את האתר באופן מלא, ובמחיר שהוא בין חמישית לעשירית (ולפעמים אף יותר) ממחיר ביצוע פרוייקט הנגשה ידני. מהפכה כבר אמרנו?

אז איך הכל התחיל?

בסוף שנת 2015, התבשרנו שבקרוב ייצא חוק המחייב אתרי אינטרנט להיות נגישים לבעלי מוגבלויות. בתור בעלים של חברה לשיווק, עיצוב, ופיתוח אתרי אינטרנט ועם עבר של מיזמים טכנולוגיים חדשניים, ידענו כמה זמן וכסף לוקחת עבודת הנגשה טובה. עקב כך, זעמנו על החוק ופחדנו ממנו. פחדנו, שמי שיספוג את עלויות ההנגשה יהיו בסופו של דבר אנחנו, וגם אם לא, חששנו שלקוחות לא יסכימו לשלם עוד 25-50% משווי הפרוייקט (במקרה הטוב) רק בשביל הנגשה, נפסיד פרוייקטים  ומכאן - תפגע לנו הפרנסה. ואם זה לא מספיק, הרי שתמיד קיים החשש שלקוח יקבל תביעה, שבסופו של דבר תתגלגל אלינו, בתור אלו שעיצבו ופיתחו את האת. אז כן, הכל התחיל מכעס. כעס על המדינה וכעס על החוק.

הזמן התקדם והתחלנו להתעמק בתקנות ובחוק. התחלנו גם להנגיש אתרים כחלק מסל השירותים שלנו, וככל שנכנסנו לעומק העולם הזה, הבנו עד כמה בעלי מוגבלויות מודרים מהעולם המודרני, שלא באשמת אף אחד. בסופו של יום, מצאנו את עצמינו עם סימפטיה גדולה לאנשים עם מוגבלויות מחד, אבל עם כעס נורא גדול כלפי החוק מאידך. למה? מפני שנוצר מצב קלאסי של בין הפטיש לסדן.

תחשבו על זה: החוק אמור לייצר שיוויון זכויות לאנשים עם הקשיים הגדולים ביותר בחברה, אך בפועל, הוא פוגע באופן ישיר בבעלי עסקים קטנים ובינוניים, שבלאו הכי נלחמים במלחמת השרדות כלכלית יום יומית. אז מה עושים? תופסים צד? אנחנו או עם בעלי המוגבלויות, או נגדם? עם בעלי העסקים הקטנים, או נגדם?

ואז נפלה ההחלטה: אנחנו תופסים את כל הצדדים והולכים על כל הקופה - אנחנו נמצא את התרופה למחלה, את הפתרון לבעיה, ונתחיל את המהפכה! אנחנו אנשי טכנולוגיה מעולים, ואין יותר טובים מאיתנו לקחת על עצמם את האחריות הזו, וכך גם עשינו.

מיד ניגשנו לבתי דיור מוגן ולאנשים שאנו מכירים בתחום, על מנת למצוא שיתופי פעולה עם אנשים עם מוגבלויות שונות והתחלנו לעבוד איתם ביחד, כיסא לכיסא, יום-יום, במשך מעל ל- 13 חודשים. בתהליך הפיתוח השתתפו גם עורכי דין ומומחים לנגישות אתרים, על מנת לוודא באופן מלא שהמוצר שלנו עושה 4 דברים:

  1. מספק פתרון יעיל ואמיתי לבעלי מוגבלויות שונות.
  2. עומד בתקנים הבינלאומיים בכלל ובחוק הישראלי בפרט.
  3. עושה את זה באופן אוטומטי, בזכות הטכנולוגיה, ולא מחייב עבודת תכנות ידנית.
  4. יציב מספיק בשביל לעבוד באופן מלא בכל אתר אינטרנט ובכל פלטפורמה שהיא.

לאחר 13 חודשים של עבודה אינטנסיבית, הגענו לגרסא היציבה הראשונה שעמדה בכל 4 הקריטריונים שהגדרנו, וידענו שאנחנו יכולים לצאת לשוק עם המוצר שלנו. במרץ 2018 שחררנו את הגרסא הראשונה בישראל, ובתוך מספר שבועות כבר עברנו את רף 100 הלקוחות. במשך חמשת החודשים שלאחר מכן, עבדנו במרץ אדיר על שיפורים ותוספות למערכת, שהפכו אותה למערכת הנמצאת בשימוש של מעל 1,000 אתרים. באוגוסט 2018, ובזכות שיתוף פעולה ופידבקים ממאות אנשים עם מוגבלויות אשר משתמשים במערכת שלנו ברמה היומיומית, המערכת שלנו הפכה באופן רשמי, למערכת הטכנולוגית היחידה בעולם אשר יודעת להנגיש כל אתר אינטרנט באשר הוא, באופן מלא, ולא רק לפי התקן, אלא הרבה מעבר לכך, עם פתרונות לבעיות שעלו מהשטח, מאנשים עם מוגבלויות המשתמשים במוצר בעצמם, ברמה יום יומית.

יחד עם זאת, האתגר שלנו רק מתחיל. אין סוף לשיפורים הטכנולוגיים שאנחנו יכולים ומטמיעים במערכת שלנו בכל יום שעובר, והאתגר להציב את המערכת שלנו על כל אתר אינטרנט בעולם בתוך 7 שנים רק התחיל.

אם אנחנו נצליח - העולם ירוויח. בהצלחה לכולנו!

שיר, גל ודקל, מייסדי נגישלי.