cross2
user3 התחברות phone-wave 077-997-8570
נשמע מעניין? צרו קשר! לפרטים או שיחה עם נציג

עשו זאת בעצמיכם – המדריך המלא לבדיקת רמת הנגישות של האתר שלכם

שיר אקרלינג CTO at Nagishly

בין אם ביצעתם את ההנגשה באמצעות מערכת, תוסף או באמצעים ידניים, הרי שצריך לבדוק שאכן העבודה התבצעה על הצד הטוב ביותר. מדריך זה ילמד אתכם איך להבין האם אכן יש הנגשה באתר שלכם, ולהבין פחות או יותר את רמתה.

שימו לב - לא מדובר בבדיקה שתיתן לכם אינדיקציה של 100%, וכדי לעשות זאת יש לבדוק את הנושא בצורה מעמיקה דרך מומחיות של ממש בנושא וכלים מתאימים, או דרך מערכת שהוכחה כעומדת בתקנים ובסטנדרטים. יחד עם זאת, בעזרת מדריך זה ניתן יהיה לקבל הבנה לגבי רמת נגישות האתר שלכם, אם אתם בכיוון, או שעוד דרך ארוכה לפניכם.

הבדיקה מתחלקת ל-3 תתי בחינות שונות:

1. כלים אוטומטיים: עולם הנגישות מורכב מהרבה מאוד אלמנטים חשובים כמו קונטרסטים, גדלי/צבעי/מיקומי/סוגי פונטים, תיאור תמונות, התאמות לקורא מסך, ניווט מקלדת, מרווחים בין אלמנטים, טיפול באנימציות, ועוד. אלמנטים או אמנם פריטים "יבשים" אך בסופו של דבר הם אלו שמשפיעים על חווית הגלישה של גולש בעל מוגבלויות.

למזלנו, ב-2018 יש לא מעט כלים אוטומטיים שמטרתם לעזור לבעלי אתרים לדעת האם האתר שלהם אכן מכיל התאמה של אותם אלמנטים לציבור בעלי המוגבלויות, או לא. לדוגמא, כלי מצוין לבדיקת ניגודיות הוא Contrast Checker, וכשמו כן הוא: הוא נותן לכם אינדיקציה להתאמת הקונטרסט לפי נהלי ה-WCAG 2.0 , ומאפשר ממשק נוח שמאפשר לכם לקבל משוב לפי דגימת צבע הטקסט וצבע הרקע באתר, או אפילו לקבל פידבק באמצעות צילום מסך מהאתר עצמו - והכל לפי פידבקים שמתעדכנים בזמן אמת ומציגים את כל האלמנטים הקשורים לניגודיות. חשוב לציין שגם אם הצבעים שבחרתם אינם עומדים בתקנים, כל עוד לגולש תהיה את האופציה לבחור את האלמנטים הרלוונטיים (למשל שינוי צבע, הגדלת פונט וכו') שמתאימים לו כחלק אינטגרלי מהאתר, הרי שהאתר עדיין עומד בתקנים.

כמות הכלים האוטומטיים גדולה במיוחד ויש לא מעט כלים שמתמקדמים בקהלים והנגשות ספציפיות, ניתן לראות דוגמא למגוון הרחב בלינק הבא: https://www.w3.org/WAI/ER/tools.

יחד עם זאת וכמו שנאמר קודם, יש המון פרמטרים שצריך להתייחס אליהם כדי לספק הנגשה אמיתית וראויה, על אחת כמה וכמה שמדובר באתרים עם דפים ורסיטיליים עם עיצובים שונים, דפים רבים וכמויות גדולות של פריטי תוכן ומדיה. לשם כך נוצרו כלים אוטומטיים כמו WAVE (Web Accessibility Evaluation Checker), שהוא תוסף לדפדפן גרום של גוגל, והוא מבצע סקירה נרחבת באתר שלכם, ומציג מסקנות לגבי רוב האלמנטים שבו. עוד כלי נוסף הוא Google Lighthouse, שניתן להפעיל כתוסף דפדפן או ישירות מהקונסול של כרום וגם הוא מבצע סקירה נרחבת: שניהם יכולים לתת אינדיקציה לגבי תקינות הטפסים, למצוא תמונות ללא תיאור, כותרות כפולות, היררכיה לא תקינה ועוד מגוון אופציות שחלקן קריטיות וחלקן לא.

חשוב להבין: תוספים אלו נותנים מבט על ותמונה כללית על רמת נגישות האתר שלכם, אך הם רחוקים מלעשות עבודה מושלמת, ועושים לא מעט טעויות או פספוסים. ולכן, לא ניתן להסתפק בהם על מנת לקבל אינדיקציה מלאה, אלא רק תמונת מצב כללית. בכל מקרה, אם אתם מקבלים תוצאה של יותר מ-5 שגיאות נגישות, הרי שכנראה אכן יש בעיות באתר ויש צורך לבצע תיקונים ושדרוגים נוספים. במידה ויש פחות מכך או אפילו 0 טעויות, הרי שזה לא מוודא ב-100% שהכל מושלם, אבל כן ניתן להניח שהאתר נמצא במצב סביר לכל הפחות בכל הנוגע לנגישות.

2. בדיקת ניווט מקלדת: אתר נגיש באמת הוא אתר שניתן לגלוש בו לחלוטין אך ורק באמצעות מקלדת. בדיקה זו פשוטה מאוד לביצוע ע"י כל אחד. כל שעליכם לעשות הוא להכנס לאתר שלכם, ולנסות לנווט בו באמצעות המקשים TAB ו-SHIFT + TAB בלבד. הניווט לא יכול להיות רק גלילה למעלה ולמטה, והוא צריך להגיע לכל אלמנט לחיץ, לינק, כותרת, כפתור ושדה טופס, ללא דילוגים, יחד עם הבלטה של כל אלמנט נבחר כדי שניתן יהיה להתמצא בקלות ולהבין איפה הפוקוס נמצא כרגע. כמו כן, חשוב לוודא שניתן לנווט בתוך אלמנטים "חבויים" אשר מוצגים במעבר עכשיו כגון תתי תפריטים (חשוב לוודא גם שהם מופיעים, וגם שניתן לנווט בתוכם). בנוסף, נדרש לוודא שכל אחד מאותם אלמנטים לחיצים אכן ניתנים להלחץ על ידי הקשה על מקש האנטר, גם כפתורים שרק נראים כמו כפתורים, אבל בקוד הם לא.

הערה חשובה: ישנם פתרונות נגישות אשר דורשים הפעלה של ניווט המקלדת לפני שאכן ניתן לנווט באתר בקלות בעזרת מקלדת. אם יש לכם באתר את מערכת נגישלי, או פתרון נגישות אחר, וודאו שהפעלתם מצב ניווט מקלדת לפני הבדיקה.

3. תוכנה לקריאת מסך: מדובר בכלי בדיקה חינמי שכל אחד יכול להשתמש בו, אם כי הבדיקה עצמה מצריכה זמן וסבלנות. חשוב גם להבין שאדם עיוור המשתמש בקורא מסך, מתנהגת אחרת לגמרי מאדם רואה המשתמש בתוכנה כזו. בדיקה זו היא לא פשוטה, אך היא אכן אפשרית לביצוע ע"י אדם לא טכני במיוחד.

הורידו את תוכנת הקראת המסך "NDVA" מהלינק הבא: https://www.nvaccess.org/download. התקינו אותה והתקינו מנוע דיבור בעברית (דוגמא לאחד חינמי הוא מנוע הדיבור "אסף", שפותח על ידי מייקרוסופט) – את מנוע הדיבור ניתן להתקין ישירות מ "הגדרות" מערכת ההפעלה שלכם, תחת Language & Inputs.

לאחר שהתקנתם NVDA ומנוע דיבור בעברית, בשילוב עם השלב הקודם (ניווט במקלדת), עברו על כל אלמנט באתר בעזרת המקלדת, ווודאו שהתוכנה אכן מצליחה להקריא את התוכן ו/או את הפעולה של כל אלמנט (למשל טקסט מסוים או פעולה של כפתור הרשמה). שימו לב שהקראה של התוכן בלבד אינה מספיקה - אם ישנו כפתור של "לחצו כאן" שמוביל לאודות, הרי שהקראת הכפתור צריכה להיות גם "לחצו כאן" וגם הסבר שהכפתור מוביל לדף האודות באתר.

בנוגע לטפסים, כל טופס צריך להסביר לגולש באיזה שדה מדובר, בנוסף להערות מיוחדות - למשל האם מדובר בשדה חובה או לא, השדה "מספר טלפון" יכול לכלול רק מספרים, וששדה "גיל" לא יכול להיות נמוך מגיל 13. כאשר שדה מסויים מכיל מידע לא תקין, במקרה שהטופס נשלח, התוכנה צריכה להסביר זאת לגולש, ובמקרה ששליחת הטופס נכשלה, התוכנה צריכה להקריא איזה שדה לא תקין ולמה הוא לא תקין, כדי שהגולש יוכל להבין היכן הבעיה ואיך הוא יכול לתקן אותה, ואף להקפיץ את הפוקוס לשדה הנכון.

-----

כמובן,  לא מדובר בבדיקות היחידות שיש לבצע, ואין בדיקות אלו מבטיחות ב-100% שהאתר אכן נגיש, אך כן מדובר בנושאים הנוגעים באחוז גדול של גולשים בעלי מוגבלויות, כך שמצב האתר הוא לכל הפחות סביר וקרוב ללעמוד או עומד בתקן, בבדיקה פשוטה שאדם לא טכני יכול לבצע לבד.

הערה: כאשר מבצעים את כל אחת מהבדיקות הללו, יש לעבוד עם עמוד פתוח של תקן ה-WCAG 2.0 עצמו כדי לוודא שהכל עובד בהתאם לתקן ולא סתם כך. מכיוון שהתקנים נוסחו בהתאם לחווית המשתמש של בעל מוגבלויות, לא תמיד יהיה ניתן להבין את ההוראות לחלוטין ולכן עדיין מומלץ להיוועץ באיש מקצוע בתחום או להשתמש במערכת אוטומטית שעומדת בתקנים.

כמה מילים לגבי מערכת הנגישות שלנו - מערכת נגישלי: המערכת שאנו פיתחנו שמאפשרת לכם להפוך את האתר שלכם לנגיש באופן מלא, ולכזה שעומד בתקנים והסטנדרטים המחמירים ביותר בקלות יחסית, תוך תחזוקה שוטפת ועדכונים מתמידים, זאת בתשלום חד פעמי במחיר נגיש ואפשרי לכל בעל עסק, שייתן לכם שקט והגנה מפני החוק, ולאנשים עם מוגבלויות, את חופש להשתמש באתרכם בקלות. המערכת פותחה בשיתוף צמוד עם בעלי מוגבלויות ומובילה את התחום בישראל.

מה דעתכם על הכתבה?
thumbs-up3 3
thumbs-down3 1
שאלות? הערות? תרגישו חופשי!
    אתם קוראים: עשו זאת בעצמיכם – המדריך המלא לבדיקת רמת הנגישות של האתר שלכם