cross2
user3 התחברות phone-wave 077-997-8570
נשמע מעניין? צרו קשר! לפרטים או שיחה עם נציג

כל מה שצריך לדעת על חוק נגישות האתרים בישראל

שיר אקרלינג CTO at Nagishly

הרבה שאלות עולות בנוגע לחוק נגישות האתרים הישראלי, שיצא באוקטובר 2017 – מי חייב להנגיש את האתר? מהן דרישות החוק? למי זה עוזר בכלל? מי יכול לתבוע אותי? ועוד. אז אנחנו, כאן בנגישלי, החלטנו לעשות סדר בבלאגן ו"להנגיש" לכם את המידע :)

מבוא לחוק נגישות האתרים

חוק נגישות האתרים נכנס לתוקף ב26 לאוקטובר, 2017, במטרה להנגיש את מרחב האינטרנט בישראל לציבור הרחב, ולהסיר את המגבלות הקיימות בפני חלק נכבד מן הגולשים – גולשים בעלי מוגבלויות. החוק נולד על מנת לענות על הזכות של אנשים עם מוגבלות להשתתפות מלאה ושוויונית בפעילויות הדיגיטליות ובצריכת השירותים המתבצעים בעזרת רשת האינטרנט בעת המודרנית.

על כמה גולשים מדובר אתם שואלים? WELL, תופתעו לגלות שכחמישית מהאוכלוסייה בישראל, ולמעשה לא פחות מ- 1.5 מיליון גולשים הם בעלי מוגבלויות שונות (כ-20% מהאוכלוסיה). ברגע שאתם מנגישים את אתרכם, אתם מאפשרים לאנשים בעלי מוגבלויות לצרוך מכם מידע או שירות, ובכך, מגדילים באופן אקטיבי את קהל היעד שלכם.

רוצים לשמוע עוד על החוק או על המערכת שמנגישה אתרים בצורה אוטומטית החל מ-930 ש"ח בלבד?

השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם
צרו איתנו קשר עכשיו

מהי נגישות אתרים באינטרנט (חוק נגישות האתרים בישראל)

על מנת שאתר יהיה נגיש לפי חוק נגישות האתרים יש להתאימו לתקן הישראלי 5568. התקן, הינו אימוץ של ה- WCAG2 (Web Content Accessibility Guidelines) שהן למעשה הנחיות בינלאומיות לנגישות תוכן באינטרנט (אשר הותוו על ידי ארגון W3C - ארגון האינטרנט העולמי). התאמות הנגישות מאפשרות לאנשים עם מוגבלויות שונות להשתמש באינטרנט, בשירותים ובמידע הקיים בו, באופן אפקטיבי.

כך, לדוגמה, יש עיוורים שעל מנת לגלוש באינטרנט משתמשים בתוכנה לקריאת מסך. אם האתר שלכם לא מותאם לכך, התוכנה עלולה לקרוא את אתרכם בסדר הלא נכון, להתעלם מחלק מהכותרות או פרטי התוכן, או לא לאפשר לגולשים להגיע לחלקים מסוימים באתר כלל. בפועל, התוכן שלכם יעבור בצורה לא תקינה אל הגולשים, ותהווה להם חסם גלישה אשר לא יאפשר להם להשתמש באתרכם.

כמו כן, ישנם גולשים אחרים שאינם יכולים לבצע שימוש אפקטיבי בעכבר (או לחילופין במקלדת), ולכן, צריכים להיות מסוגלים לנווט באתר באמצעות מקשי מקלדת בלבד וללא עכבר, או לחילופין, עם עכבר וללא מקשי מקלדת. גולשים כדוגמת חולי פרקינסון, או בעלי בעיות מוטוריות שונות, אינם מסוגלים לשלוט בעכבר ולדייק בלחיצות, ומשתמשים במקש TAB במקלדת על מנת לנווט באתר. דמיינו שאתם צריכים לגלוש באתר שלם בעזרת מקש אחד בלבד!

אז מי חייב להנגיש את האתר על פי החוק החדש?

התקנות קובעות כי כל שירות לציבור הניתן באמצעות האינטרנט יהיה נגיש. חשוב לציין כי השירות מתייחס הן לגופים ציבוריים והן לגופים פרטיים הנותנים שירות. בעלי השירות/אתר או מחזיק המידע בפועל הם אלו אשר החובה עליהם לדאוג שהאתר שלהם נגיש על פי דרישות החוק – כלומר בעל העסק או בעל האתר. על בונה האתר חלה האחריות ליידע את הלקוח בדבר החוק. יחד עם זאת, החוק מגדיר קריטריונים למי חייב ומי לא (עמותות נחשבות כעסק לכל דבר). הקריטריונים הם אלו:

 • עסק אשר מכניס בממוצע מעל מליון שקל בשנה חייב בנגישות מלאה.
 • עסק אשר מכניס בממוצע מעל 300 אלף ש"ח בשנה ואתר האינטרנט שלו הוקם אחרי אוקטובר 2017 חייב בנגישות מלאה.
 • עסק אשר מכניס בממוצע מעל 300 אלף ש"ח בשנה ואתר האינטרנט שלו הוקם לפני אוקטובר 2017 חייב בנגישות חלקית ופטור מנגישות מלאה עד לשנת 2020, וחייב לכלול באתר הצהרת נגישות ולהנגיש את פרטי יצירת הקשר ו/או טופס יצירת הקשר באתר, כולל הדרך אליהם (התפריט הראשי למשל).
 • עסק אשר מכניס בין 100 ל 300 אלף ש"ח בשנה חייב בנגישות חלקית ופטור מנגישות מלאה עד 2020, וחייב לכלול באתר הצהרת נגישות ולהנגיש את פרטי יצירת הקשר ו/או טופס יצירת הקשר באתר, כולל הדרך אליהם (התפריט הראשי למשל).
 • עוסק פטור או עסק שמכניס מתחת ל- 100 אלף ש"ח בשנה פטור מנגישות באופן מלא.

לנוחיותכם, הכנו שאלון אינטראקטיבי זריז ופשוט, שמענה עליו יתן לכם תוך דקה אחת את התשובה המוחלטת להאם אתם חייבים בהנגשת אתרכם, או לא.

למעבר לשאלון לחצו כאן

כמו כן, ישנם בחוק פטורים נוספים לעסקים המכניסים מעל מליון שקל בשנה, כגון פטור לאתר עם מיעוט נרשמים ופטור בשל אי היתכנות טכנולוגית עליהם ניתן לקרוא בהרחבה באתר של משרד המשפטים.

מי יכול לתבוע אתכם אם לא הנגשתם את האתר?

החוק החדש מאפשר לכל אישה או גבר הסובלים ממוגבלות, אשר נתקלו באזורים בלתי נגישים באתר (שימו לב – מספיק אזור לא נגיש אחד), לתבוע את החברה או הארגון להם שייך האתר. לפעמים, התביעה מתבצעת לאו דווקא על ידי האדם עצמו אלא באמצעות ארגון העוסק בשמירה וקידום הזכויות של אנשים עם אותה מוגבלות – לדוגמה אנשים עיוורים או חרשים. גם נציבות שוויון הזכויות לאנשים עם מוגבלויות עשויה להגיש תביעה במידה והתקבלה עליכם תלונה כי האתר אינו נגיש, או כמובן – אצל עורך דין פרטי מטעמם.

החוק מתייחס לעובדה שאתרי אינטרנט הם דינמיים ועשויים להשתנות תדיר, כך שיכול להיות שחלק מהשינויים באתר עוד לא הונגשו כראוי, או לכך שתקלות ובאגים הם דברים שעשויים לקרות באפליקציות דפדפן (אתר אינטרנט). במידה והנגשתם את האתר כחוק, אך התגלתה תקלה, או שלא הספקתם להנגיש דף ספציפי, החוק יאפשר לכם לעשות זאת במסגרת 60 יום מהרגע בו קיבלתם תלונה בנושא.

מה הם העונשים למי שלא עומד בחוק?

החוק מגדיר סעיפי עונשין שונים לבעלי עסקים אשר מפרים אותו, והם מתחלקים לעונשים במסלול אזרחי, ועונשים במסלול פלילי. חשוב להוסיף שאי עמידה בחוק חושפת (בהתאם לעיקרון הדרג הניהולי אשר אומץ בחוק) גם את מנהלי האתר או החברה, או בכירי העסק, לעונשים אישיים, מעבר לעונשים או הקנסות שהעסק או החברה עצמה עשויה לקבל.

המישור האזרחי: כל אדם רשאי לתבוע את העסק או החברה על הפרה של חוק הנגישות. במישור האזרחי, בית משפט רשאי לפסוק פיצויים בסכום של עד 50,000 ש"ח לתלונה, וזאת ללא הוכחת נזק. אם אכן יצליח התובע להוכיח נזק, הסכום עולה על 50,000 ש"ח. חשוב להבין שמדובר על סכום פר תלונה. כלומר, ניתן להגיש תביעות שונות ע"י אנשים שונים, כל אחת על 50,000 ש"ח או יותר, במקביל.

המישור הפלילי: באם התקבל "צו נגישות" ע"י פקח נגישות מטעם הנציבות לשוויון זכויות, ובעל העסק או מפעיל האתר הפרו צו זה, כלומר - לא הנגישו כראוי וטיפלו בפירוט ההתאמות החסרות מצו הנגישות, ו/או במסגרת הזמן אשר הגדיר הצו, בעלי העסק והאתר חשופים לקנסות בגובה 150,000 ש"ח, ואף לקנסות מצטברים ומתמשכים על כל יום שבו נמשכה ההפרה. כאשר מדובר על תאגיד, ניתן אף להטיל כפל קנס.

מה הן אפשרויות ההנגשה הקיימות בשוק?

אפשרויות הנגשת האתרים הקיימות בשוק היום מתחלקות ל-3 סוגי פתרונות: מוצר, שירות ונגישלי.

מוצר (תוסף לנגישות אתרים) – ישנם בשוק מספר רב של פתרונות נגישות מסוג מוצר וחלקם אף חינמיים – עם זאת, חשוב לציין שהם אינם עומדים בחוק הנגישות ומבצעים את ההתאמות הנדרשות בצורה חלקית בלבד. אם העסק אינו מחייב אותכם בפתרון הנגשה מלא, כלומר אתם לא צריכים לעמוד בחוק – זהו פתרון סביר בשבילכם, שכן הוא מספק התאמה לבערך 20% מתקנות הנגישות, וזה לפחות עדיף, מ-0. במידה ואתם כן צריכים לעמוד בחוק, פתרון זה לא יעזור לכם, ורק יחשוף אתכם לעונשים המוגדרים בחוק, ולא יעזור לבעלי מוגבלויות לגלוש באתר שלכם כלל.

שירות / פרוייקט הנגשה – שילוב של מתכנת ויועץ נגישות על מנת להנגיש את האתר כחוק. ישנן מספר חברות שעושות זאת בישראל. עם זאת, יש לציין שהנגשה מסוג שירות מתאימה לעסקים בעלי תקציבים גדולים יחסית בשל מחיר מאוד גבוה גם לביצוע ההנגשה באופן חד פעמי, וגם לביצוע הנגשה שוטפת בתשלום חודשי שוטף. חשוב להבין שבהנגשה מהסוג הזה, אתם תהיו מחוייבים לתשלום חודשי קבוע והערכת מצב נגישות קבוע, שכן כל שינוי קטן שתעשו באתר עלול להפר לחלוטין את רמת הנגישות, במידה והשינוי לא הונגש כראוי בשוטף.

מערכת נגישלי – נגישלי למעשה היא פתרון בפני עצמו בשל השימוש שלה בטכנולוגיות של בינה מלאכותית על מנת לגשר על הפער בין מוצר לבין שירות וכך ליישם באופן מלא את ההתאמות הנדרשות על מנת לעמוד בחוק הנגישות הישראלי ותקן WCAG 2.0. מחיר מערכת נגישלי הינו 930 ש"ח, תשלום חד פעמי לאתר, מחיר שהוא כחמישית עד עשירית ממחיר השוק. אופייה האוטומטי של המערכת מבטיח לכם הנגשה מלאה בהתאם לתקן ולחוק בהתחייבות הכוללת אסמכתא ותעודת אחריות, בכל רגע נתון, ובלי תלות בעדכוני האתר או המערכת שלכם.

צירפנו לכם טבלת השוואה קצרה בין 3 האפשרויות השונות להנגשה היום בשוק:

drag-left-right הזיזו את הטבלה לצדדים
שירותי הנגשה תוספי הנגשה
עמידה בחוק ובתקן WCAG 2.0 checkmark3 checkmark3 cross2
רמת נגישות AA AA -
התחייבות ואסמכתא checkmark3 checkmark3 cross2
טווחי מחירים ₪930 ₪3,500 - ₪25,000
תלוי באתר ובחברה
חינם או מחיר נמוך
תשלום חודשי אין תשלום חודשי יש תשלום חודשי אין תשלום חודשי
אחוז שמירה על נגישות לאורך זמן 96% 61% 17%
בינה מלאכותית אוטומטית checkmark3 cross2 cross2
אפשרויות התאמה לעיצוב האתר checkmark3 cross2 cross2


רוצים להנגיש את אתרכם בהתאמה מלאה לחוק ובמחיר המשתלם ביותר בישראל?
צרו איתנו קשר עכשיו


אנחנו יודעים שיש לכם עוד הרבה שאלות בנושא, אז הנה 10 השאלות הנפוצות ביותר ששואלים אותנו בעלי עסקים ואתרים, והתשובה לכל אחת:

האתר שלי מאוחסן בכלל בחו"ל, האם גם אני צריך להנגיש את האתר?

כן. לא משנה איכן מאוחסן האתר, או מה כתובת הדומיין, הוא אפילו לא חייב להיות בעברית. אם האתר פונה לקהל ישראלי, הוא חייב לעמוד בחוק הנגישות.

מה אם אני לא מוכר מוצר או שירות באתר שלי?

רבים טועים לחשוב שאם הם לא מוכרים מוצר או שירות ישירות דרך האתר, הוא לא נחשב אתר שמשרת לקוחות. אבל בפועל, גם אתרי תדמית, שרק נותנים מידע על החברה, עדיין נכללים באתרים נותני שירות. כנ"ל אתרים של עמותות ללא מטרות רווח.

איך בעלי המוגבלויות ידעו שאתר שלי נגיש?

ברגע שסיימתם להנגיש את האתר, תצטרכו להצהיר על כך בצורה מפורשת במסמך שנקרא "הצהרת נגישות". במסמך זה תצטרכו לפרט על כל פעולות ההנגשה שבוצעו באתר, אופן הפעלתם, תמיכה בדפדפנים, והתייחסויות ספציפיות. במסמך זה תצטרכו גם לספק פרטי יצירת קשר עם נציג נגישות בארגונכם, אליו ניתן לפנות עם תלונות.

איזה סוג שירות (תוכן) מחוייב בהנגשה באינטרנט?

כל פורמט תוכן (וידאו, טקסט, מסמכים, תמונות) המועבר ומוצג למשתמשים באמצעות אתרי אינטרנט או אפליקציות. זאת, כל עוד נועדו לספק למשתמש שירות או מידע על שירות, או על מוצר.

האם צריך להנגיש סרטוני וידאו המוצגים באתר שלי?

תלוי, התקנות החדשות קובעות כי ישנה חובה להנגיש וידאו במידה והמחזור הממוצע השנתי של העסק שלכם גבוה מ-5 מיליון ש"ח בשנה או לחלופין אם האתר מייצג רשות ציבורית.

האם אני מחויב/ת בהנגשת אתר חדש אשר הפלטפורמה עליה הוא נבנה אינה מאפשרת הנגשה מלאה?

 כן, כל אתר חדש (מאוקטובר 2017) חייב להבנות בפלטפורמה אשר מאפשרת הנגשה מלאה לפי החוק הישראלי (תקן ישראלי 5568 רמה AA).

האם הנגשת האתר תורמת לקידומו (SEO – קידום אתרים אורגני)?

כן. זאת מ-2 סיבות מרכזיות:

 1. הרבה מהנחיות ה- ON PAGE SEO והנחיות הנגישות חופפות באופן מלא.
 2. הנגשת האתר מורידה באופן טבעי את אחוז ה BOUNCE RATE שכן בעלי מוגבלויות פשוט נוטשים אתרים לא נגישים.

איך מגישים בקשה לקבלת פטור?

על מנת לקבל פטור מביצוע הנגשה לאתר יש להגיש פניה לנציבות שוויון זכויות לאנשים עם מוגבלות. הנציבות נותנת מענה הן לאנשים עם מוגבלות לגבי זכויותיהם והן לחייבים בהתאמות לגבי חובותיהם. עם זאת, יש לציין כי עסקים שמחזור הכנסותיהם השנתי נמוך ממיליון ש"ח – אינם צריכים לפנות לבקשת פטור ויפעלו כפי שציינו מעלה במאמר בחלק "אז מי חייב להנגיש את האתר על פי החוק החדש?"

מה הוא המחיר להנגשת אתר אינטרנט וכמה זמן זה לוקח?

עלויות הנגשת אתר אינטרנט כחוק משתנות לפי סוג הפתרון הנבחר.

במידה ואתם בוחרים להנגיש את אתרכם בעזרת שירות (יועץ נגישות ומתכנת) – המחיר ינוע בין 3,000 ש"ח לאתר ועד עשרות אלפי שקלים לאתר, כאשר ברוב המקרים, ידרש גם תשלום חודשי קבוע, על מנת לוודא שעדכוני האתר השוטפים לא פוגעים ברמת הנגישות. ישנם הרבה משתנים המשפיעים על המחיר: גודל האתר, כמות העמודים, מספר התבניות שבשימוש, גודל המותג, ותק החברה המנגישה ועוד. כמו כן, מבחינת הזמן שלוקחת ההנגשה – תהליך זה יהיה ארוך ומתמשך, בד"כ בין 30 ל 150 שעות עבודה לאתר.

במידה ובחרתם בנגישלי להנגשת אתרכם (כיום, התוסף האוטומטי היחיד שעומד באופן מלא בתקנות הנגישות) תשלמו 930 ש"ח – עלות חד פעמית. במקרה זה, לאחר התקנת נגישלי (זמן ההתקנה הוא בין 3-5 דקות), המערכת תסרוק את אתרכם ותתחיל בתהליך ההנגשה אשר לוקח בין 12 ל 48 שעות. בסיומו, אתרכם יהיה נגיש לפי התקן, ואתם תקבלו אסמכתא משפטית חתומה הכוללת תעודת אחריות, ישירות למייל.

אז לסיכום:

חוק נגישות האתרים חי, בועט, ונאכף. על רובם הגדול של אתרי האינטרנט במדינת ישראל, חלה חובת ההנגשה. אלו שלא עומדים בחוק חשופים לעונשים, קנסות וסנקציות מטעם המדינה וגורמים נוספים המפורטים מעלה. חוק הנגישות הוא חוד סילדרי וחשוב אשר מקדם שיוויון בחברה הישראלית, אך יחד עם זאת, החוק פגע ופוגע בבעלי עסקים, בעיקר קטנים, אשר לא יכולים לשאת בעול הכלכלי הכרוך בהנגשת אתר ובשמירתו נגיש לאורך זמן, על אחת כמה וכמה אתר אינטרנט שמתעדכן מדי פעם בתמונות חדשות או תכנים חדשים. אנו בנגישלי זיהינו את עומק הבעיה, ופיתחנו, בשיתוף פעולה צמוד עם בעלי מוגבלויות, פתרון אוטומטי ומלא, אשר משתמש ב-2 בינות מלאכותיות, להנגשת אתרי אינטרנט באופן מלא, ואנו מספקים התחייבות מלאה ואסמכתא לכל לקוח. נגישלי קמה על מנת לעזור לבעלי עסקים לעמוד בחוק ולספק להם ראש שקט מחד, ולתת פתרון יעיל, יציב ואיכותי לאנשים בעלי מוגבלויות. כל זה, במחיר שהוא בין חמישית לעשירית ממחיר השוק.

מידע נוסף על החוק יש למצוא באתר של משרד המשפטים. כמו כן, יש לציין שהמידע באתר אינו נוסח מחייב של החוק והמידע באתר הוא כללי בלבד.

 

מה דעתכם על הכתבה?
thumbs-up3 37
thumbs-down3 7
שאלות? הערות? תרגישו חופשי!
 • לפני 8 חודשים

  כמה אחוז צריך של קופות רושמות בסופר של רמי לוי.אם יש 18 קופות ומתוכם 1 קופה רק לנכים ועוד קופה גם ל,10 מוצרים וגם נכים.

 • לפני 1 שנים

  תודה. הגיע הזמן שמישהו יעשה סדר בחוק הזה...

  • מנהל
   לפני 1 שנים

   בשביל זה אנחנו כאן =]

אתם קוראים: כל מה שצריך לדעת על חוק נגישות האתרים בישראל