cross2
user3 התחברות phone-wave 077-997-8570
נשמע מעניין? צרו קשר! לפרטים או שיחה עם נציג

כל מה שחשוב לדעת על תחום הנגשת אתרי האינטרנט לאנשים בעלי מוגבלויות

גל ויזל CMO at Nagishly

אם קראתם את המאמרים הקודמים באתר שלנו, כנראה שהבנתם בעומק הצורך וברמת החשיבות בהנגשת אתר האינטרנט שלכם לאנשים עם מוגבלויות. אולי אף הבנתם חלק מהעקרונות העומדים מאחורי חוק הנגישות שעבר בכנסת, ואולי הצלחתם להבין טוב יותר את נושא הנגשת אתרי האינטרנט עצמו - הן מבחינה טכנית ואפילו מבחינה אתית. ואולי, רק אולי, הצלחנו לגרום לכם לרצות להנגיש את אתרכם, ולא רק בשביל לעמוד בחוק.

אך גם עם כל הרצון הטוב, אם לא תבינו מהו בעצם תחום הנגשת אתרי אינטרנט ומהם העקרונות העומדים מאחוריו, מדוע יש בו צורך מלכתחילה, ואיך הוא מיושם בפועל, הרי שהרצון הטוב שלכם יישאר מבורך, אך לא יגרום לשינויים של ממש. במאמר זה נסביר לעומק את תחום הנגשת אתרי האינטרנט, כך שתוכלו להבין את עולם המוגבלויות על כל חלקיו, ואיך הוא משתלב עם הרצון הבסיסי של כל אדם בעת המודרנית, לגלוש באינטרנט באופן חופשי ועצמאי.

הבנת הרעיון העומד מאחורי הנגשת אתרי אינטרנט:

הנה תרגיל קצר: דמיינו את חייכם בלי אינטרנט. לא מדובר על נפילה קצרה של הראוטר או הספק, הכוונה היא לחיים בלי אינטרנט, או חיים עם אינטרנט מאוד מוגבל. כמו כן, דמיינו את חייכם עם גישה מוגבלת מאוד למחשבים, סמארטפונים, טאבלטים ובעצם כמעט כל מכשיר טכנולוגי שמציג מידע. האם אתם יכולים לדמיין את חיי העבודה, הפנאי ואפילו האהבה שלכם בלעדיהם? כנראה שלא.

בישראל של היום, קיימת קבוצה גדולה באוכלוסיה שלא מדמיינת את זה - היא חיה את זה. יום יום, שעה שעה. אוכלוסיית בעלי המוגבלויות בישראל מונה כ-20% מהתושבים (סדר גודל של יותר ממיליון איש!). אוכלוסיה זו מוגבלת באחוז ניכר מהפעילויות היום יומיות שלה, באופן נחרץ למדי. תחשבו רגע על סדר היום שלכם. איפה אתם בודקים חדשות? מחפשים נושא שמעניין אתכם? הגדרה מילונית? מזמינים חופשה או מוצר? מדברים עם החבר'ה? בודקים את הבורסה? סביר להניח שבאינטרנט, לפחות ברוב הפעולות, ולפחות ברוב הזמן. אם תחשבו על כמה הפעולות הללו הן חלק נכבד מסדר היום שלכם, תגיעו למסקנה המתבקשת - חייהם של בעלי המוגבלויות הם בעייתיים מאוד, וזאת בלשון המעטה.

בדיוק בגלל הבנה זו, נוצר התקן WCAG 2.0 (ראשי תיבות של Web Content Accessibility (Guidelines. תקן זה נוסד ע"י ארגון האינטרנט העולמי הנקרא W3, ומטרתו היא ליצור סטנדרט בכל הנוגע לנגישות ברשת האינטרנט, כזה שיוביל לכך אנשים עם מוגבלות יוכלו לגלוש באופן חופשי ויעיל. התקן עצמו מקיף, ומתייחס כמעט לכל קבוצת מוגבלות קיימת, וזאת בכדי לתת לנו, מפתחים ובוני אתרים, כלים שונים והבנה מעמיקה של נושא ההנגשה, בכדי שנוכל לגשת ליישום ביעילות.

אותם דגשים והוראות הם בעצם אוסף של פעולות טכניות המתבצעות באתר - הרי בסופו של דבר אתר הוא פלטפורמה שנוצרת על ידי קוד. אין לאתר עצמו תודעה שתאפשר לו ללמד את עצמו או ללמוד לבד (אלא אם כן הוא תוכנת לעשות זאת מראש), כך שאין לו מושג או הבנה מהי נגישות ו/או אם הגולש שנמצא כרגע מולו מצליח להסתדר עם האתר או לא. כל מכלול הפעולות הללו יוצר בעצם את מה שאנו מגדירים בתור נגישות האתר.

הגדרת התקן היא השלב הראשון - נכון, עכשיו בעלי אתרים יודעים מה צריך לעשות כדי להנגיש את האתר ואת העסק או השירות שלהם באמת, אבל הם גם יכולים לבחור שלא להיות נגישים לאף קהל מלבד 80% מהגולשים "הרגילים" באתר (החלטה כלכלית לטווח הקצר מפני ההוצאות הכרוכות במהלך, אך מאוד לא אתית בשום טווח, מה גם שהיא מעכבת ואף מונעת את צמיחת ושגשוג העסק שלכם בטווח הארוך כפי שהסברנו במאמר קודם).

תחום זה הוא תחום שדורש הבנה מעמיקה בעולם המוגבלויות על כל סוגיו, ולכן מומלץ מאוד להכיר את הקבוצות השונות כדי לבצע את הפעולות וההתאמות הרלוונטיות בצורה האופטימלית. בהמשך, נסביר על מספר קבוצות - מי הן, מאיפה הקושי נובע, מהם הקשיים הנפוצים ביותר ומהם הפתרונות האפשריים לבעיה, בהתאם לתקן שעליו הסברנו קודם לכן.

עיוורים וכבדי ראיה

קבוצה זו הינה אחת המוכרות בתחום זה, וסביר להניח שרובינו מכירים לפחות אחד מהם ברמה כזו או אחרת. קבוצה זו כמובן זקוקה לפתרון פרקטי יותר מאשר זוג משקפיים, ולכן היא מתקשה להסתדר עם התצוגות הקיימות היום.

אוכלוסיית כבדי הראיה זקוקה לרוב להגדלת המדיה, הטקסט וכל חלקי האתר כדי שיהיו קריאים וברורים לקריאה וגלישה סבירה ומעלה, זאת בשילוב עם סידור המדיה בצורה שתהיה קלה ונעימה לקריאה בעין (גם טקסט בגודל 100 לא יהיה ברור כל כך אם הוא יהיה בצבע צהוב ועל רקע לבן, למשל). גם המדיה עצמה צריכה להיות ברורה וחדה, עם אפשרויות הגדלה וזום עם פגימה מינימלית באיכות וכמובן טקסט שמשולב בצורה חכמה וברורה עם המדיה עצמה (כמו למשל כיתוב על טקסט, כתוביות ועוד).

באשר לציבור העיוורים, הרי שגם הפונט הגדול והברור ביותר לא יעזור. אוכלוסיה זו זקוקה לעזרים שיקריאו לה את הכתוב במסך, יוכלו לתאר את התמונות ואת המתרחש באתר, וכמובן יקלו על הניווט באתר. אוכלוסיה זו מסתמכת רבות על אודיו, כך שגם הטקסט שנקרא להן צריך להיות ברור ואכן תואם לטקסט המקורי, או מוסיף עליו. בנוסף, הגולש העיוור זקוק לאפשרות השימוש במקלדת ברייל מותאמת שתאפשר לו גם להזין טקסט ולבצע פעולות שונות.

הפתרון: אתר שעומד בתקנים בכל הנוגע לגישה לכבדי ראיה ועיוורים, צריך להציע טקסט ומדיה בגודל מתאים, עם אפשרויות הגדלה וזום ביחד עם נראות ברורה, נקיה וחלקה. בנוסף, הוא צריך להיות מותאם ומסונכרן עם תוכנות להקראת מסך, שיוכלו להקריא לגולש את הטקסט הנמצא באתר, בצורה ברורה ומסודרת. כמו כן, באתר צריך להיות סנכרון עם טכנולוגיות לזיהוי אלמנטים בתמונות, או תיאור תמונות ע"י אדם. תיאורים אלו יוקראו לגולש העיוור ע"י תוכנות לקריאת מסך. חשוב לזכור שבכדי שכל זה יעבוד כמו שצריך, על האתר להיות מותאם באופן מלא לניווט בעזרת המקלדת.

מכיוון שמדובר בכמעט כל חלק באתר, הרי שכל דף צריך לעבור סריקה רלוונטית והתאמה - דף שכולל 1,000 דפי טקסט, צריך לעבור את אותם תהליכים בכל דף ודף, כולל וידוא של אינטגרציה וסנכרון עם אותן תוכנות וכלי צד שלישי - הליך שיכול להיות מאוד בעייתי לאתר קיים וגדול שמעוניין לבצע הנגשה ידנית.

בעלי מוגבלות מוטורית

קבוצה זו היא קבוצה שכוללת בתוכה מספר תתי קבוצות, אשר כולן משתייכות למגבלה שמונעת מהם לנוע או לפעול בחופשיות. בין הקבוצות הנכללות בה ניתן למצוא את הסובלים ממחלת הפרקינסון, פגיעות מפרקים, עצמות ואיברים שונות (לדוגמא דלקת מפרקים, שבר ביד, שחיקת מפרק בברך, שיתוק עצבי, דושן וכו')  וכמובן גם קטועי גפיים. הבעיה העיקרית היא כמובן הפגיעה או החוסר במוביליות, מה שמקשה על לא מעט פעולות שנראות לנו טריוויאליות: שימוש בעכבר, מבחינת פעולות כמו תזוזה, הקלקה, החזקה וגרירה. שימוש בטאבלט ובסמארטפון מצריך החזקה יציבה ופעולות מבוססות תנועה לשימוש בסיסי או מתקדם. הקלדה דורשת זריזות וקוארדינציה מסויימת, והרשימה עוד ארוכה.

הפתרון: קבוצה זו צריכה מכשור מותאם או גמיש מספיק כמו עכבר בתצורה ועיצוב שונים, תוספים מיוחדים כמו עדשה שקולטת את תנועות העין ויכולה לדמות תנועת עכבר באמצעותן בלבד (תזוזה באמצעות תזוזת האישון והקלקה לפי מצמוץ, לדוגמא). ישנם מצבי נגישות במכשירים ניידים שמאפשרים פעולות שונות, כולל שימוש ביד אחת ו/או בקיצורים מסוימים ו/או שימוש בכלים כמו זיהוי קרנית לביצוע פעולות ואבטחה. עוד פיצ'ר רלוונטי הוא הפיצ'ר שמאפשר לאלו שאינם מסוגלים להשתמש בעכבר את השימוש המלא בכל פונקציות העכבר באמצעות המקלדת בלבד, כולל הקלקה, הצגת תפריטים, ניווט ועוד, כך שחווית השימוש בעכבר אינה נפגמת - היא רק עוברת לחומרה אחרת ומאפשרת שימוש מלא במינימום כפתורים.

בעלי מוגבלויות קוגניטיביות וגיל הזהב

גיל זה מאופיין במספר רב של בעיות אפשריות: אי הבנה של סלנג ושפה עכשווית, ביחד עם מגבלות שעלולות לצוץ בעקבות הגיל או בעיות רפואיות שונות כמו אירוע מוחי, בעיות זכרון, קשב וכו'. הבעיה אינה רלוונטית רק לגיל הזהב - גם אנשים צעירים הסובלים מדיסלקציה, דיסקלקוליה או מוגבלות דומה, מסוגלים להתקשות בקריאת תוכן, בייחוד כזה הכולל מלל רב, שפה גבוהה, מספרים, ראשי תיבות וכו'.

אמנם רוב המשתמשים שבעלי ידע במחשב ואפשרויות גלישה חופשית יכולים להשתמש בשירותים כמו מילונים, אתרי סלנג ופירושונים, אך עדיין מדובר בפעולה טרחנית שדורשת יציאה וחזרה מרובה לטקסט, מה שרק מגביר את חוסר הריכוז בעת קריאת הטקסט, ופוגם באופן ישיר בחווית הגלישה.

הפתרון: למען האמת, אנו בנגישלי נכון להיום היחידים שהצליחו לפתור בעיה זו בדרך שהיא אינה לשכתב את כל הטקסט באתר. במערכת שלנו, קיימת אפשרות הנגשה "המתלבשת" על הטקסט ונותנת אפשרות לקבל תרגום, פירוש או הסבר לכל ביטוי, ראשי תיבות או מילה לא ברורה. אפשרות זו אינה דורשת שינוי בטקסט המקורי, ואינה מפריעה לסדר הקריאה או לתהליך שלו, ונמצאת כאופציה מובנית בתוך הממשק שלנו, ממש במרחק קליק אחד.

חולי אפילפסיה

חולים המשתייכים לקבוצה זו לרוב חיים חיים רגילים, כל עוד הם נמצאים תחת טיפול תרופתי והשגחה רפואית המותאמים להם. למרות זאת, הם נמצאים בחשש מתמיד שהרי למרות הטיפולים הרפואיים, ישנם לא מעט טריגרים אפשריים שעלולים לגרום להתפרצות התקף אפילפסיה חריף. הבעיה המרכזית היא שאותם הטריגרים לרוב אינם נתפסים ככאלו על ידי האוכלוסיה הכללית, ולכן לרוב אין מתן תשומת לב ודגש מיוחדים על הנושא. כתוצאה מכך וכתוצאה מהתקדמות האינטרנט בכל הנוגע למהירות ויציבות, הרי שהגולש הממוצע נתקל במאות אם לא אלפי פריטי מדיה ביום, אשר כל אחד מהם כולל בתוכו סכנה לטריגרים כאלו (לדוגמא סרטון המכיל כמה שניות של הבזקי אור או באנר פרסומי שמכיל גם הוא הבהובים שנועדו למשוך את עין הגולש).

הפתרון: מכיוון שאי אפשר באמת לדרוש או להשפיע על כל תכני המדיה באתר מסוים ובאינטרנט ככלל בכל הקשור לבחינת התוכן המוצג בהם (וגם אז יהיו מספיק פרצות או חוסר תשומת לב שעלול להוביל לטעויות ופספוסים. דוגמא דומה מתחום אחר היא אלרגיות ואלרגניים במסעדות ופסי ייצור, למשל), הרי שהפתרון צריך להיות כולל ולהשפיע על כל סוגי המדיה, ברמה שבה הוא יכול לנטרל כל טריגר פוטנציאלי ולתת לגולש שליטה על כל תוכן ותוכן לפני שהוא ייתקל בתוכן בעייתי במהלך השהות שלו באתר. בכך, גולש בעל אפילפסיה יוכל "לשלוט" בהבהובי האתר אליו הוא מתכוון להכנס, ולייצר לעצמו ראש שקט שכן הוא יודע שגם אם קיימים כאלו, הם ינוטרלו מיידית.

בעלי לקויות ראיה שונות

עולם מוגבלויות הראיה לא מתחלק רק לכבדי ראייה ולעיוורים. עולם זה כולל שלל תופעות רפואיות כמו עיוורון צבעים, קטרקט, גלאוקומה ועוד. חווית הגלישה במקרים אלו לרוב נפגמת משמעותית - עיוורי הצבעים לא יכולים לתפוס את התמונה כפי שהיא באמת, וחלק מהטקסט יוצג בעיניהם בצבע אחר שיפריע לקריאה. שלא לדבר על כפתור ירוק לאישור וכפתור אדום לביטול, שעיוור צבעים פשוט לא רואה. הסובלים ממוגבלויות ראיה אף ייאלצו להתמודד לעתים עם ניגודיות צבעים שאינה מספקת, עם סידור ויישור טקסט שעלול להתפס אצלם ככתב מטושטוש ומרוח, ועוד.

הפתרון: מערכת שתאפשר לגולש לבחור את הצבעים באתר, כולל הפונטים, המדיה (עד כמה שניתן) ועוד בנוסף לאלמנטים אחרים הקשורים לכתב כמו ריווח, יישור וכו' כדי למנוע מצבים בהם הטקסט משתלב ו/או מטשטש. בגדול: לתת לגולש את השליטה על סידור התוכן. החל מהצבע, דרך הגודל ועד ליישור ולמרווחים בין השורות, האותיות או המילים.

---

כפי שניתן להבין, עולם הנגישויות הוא עולם מורכב, ומאוד. ישנן לא מעט קבוצות, ואלו שהזכרנו הם רק הקבוצות העיקריות (וגם בהן העלינו רק את הבעיות העיקריות ותו לא). בפועל, מה שמופיע מתחת לפני השטח הוא אוסף עצום (20% מהאוכלוסיה כבר אמרנו?) של אנשים עם מוגבלויות שטרם זכו לקבל את ההנגשה שהם צריכים בכדי להצטרף לעידן המודרני – לאינטרנט.

אנו זיהינו בעיה זו, ופעלנו רבות לשינוי המצב. ונחשו מה? הצלחנו! המצב השתנה, ובזכות נגישלי, שהיא מערכת אוטומטית אשר נבנתה במיוחד בכדי ליצור פתרון חכם וכולל להנגשת אתרי אינטרנט. פתרון זה לא רק עומד בתקן באופן מלא, אלא מחריף אותו ומוסיף עליו.

נגישלי היא מערכת אשר בנויה ממספר בינות מלאכותיות שיחד, בסנכרון מלא, מצליחות ללמוד את האתר ולזהות בו את כל האלמנטים הרלוונטים, ולמפות את המשימות הנדרשות כך שההנגשה אכן תעבור בהצלחה, ובאופן אוטומטי לחלוטין. בנוסף, המערכת מאפשרת לכל גולש באתר את האופציה להחיל את אופציות ההנגשה והכלים הרלוונטיים בעבורו, ובעבור המוגבלות שלו, באופן ספציפי. כל זה, נעשה ברמה שוטפת ומתחדשת תדיר, כך שגם תוכן חדש שמתווסף בהמשך יעבור את התהליך, ויונגש גם כן, ללא צורך בעבודה ידנית שמצריכה זמן, הרהב מאוד כסף, משאבים וכוח אדם.

מערכת נגישלי מעמיקה מאוד וכוללת פתרונות לכל סוגי המוגבלויות הקשורים בתקן:

ציבור כבדי הראייה ועיוורים: המערכת תבצע סריקה ולימוד אוטומטיים של האתר בכדי להבין את האספקטים השונים בו וליצור התאמה לתוכנות קריאת מסך שונות, תוך יצירת תיאור חלופי אוטומטי לתמונות הנמצאות באתר (בעזרת בינה מלאכותית היודעת לפענח תמונות). כך, הגולש העיוור יקבל אתר מותאם באופן מלא לשימוש בעזרת תוכנות להקראת מסך.

בעלי מוגבלויות מוטוריות: נגישלי מציעה לקבוצה זו אפשרות לנווט באתר בצורה מלאה ונוחה רק באמצעות המקלדת עצמה, תוך ביצוע כל הפעולות הקשורות לעכבר כמו הקלקה, פתיחת תפריטים שונים, ריחוף, סימון ועוד. בנוסף, נגישלי מאפשרת לקפוץ בין אלמנטים באתר בעזרת קיצורי מקלדת שונים המדמים את פעולת JAWS (קורא המסך המוביל בשוק היום).

מוגבלויות קוגניטיביות וגיל הזהב: נגישלי מאפשרת להטמיע פירושונים למילים, ביטויים, סלנג או ראשי תיבות, זאת ללא שינוי כלשהו בטקסט שמופיע באתר וללא הפניה למקור חיצוני - רק מי שמעוניין לקבל את הפירוש ישתמש בפיצ'ר זה.

חולי אפילפסיה: נגישלי מאפשרת שליטה מלאה על כל סוג המדיה המונפשת ברשת - תמונות, גיפים, באנרים, סרטונים, קליפים וכו' כדי למנוע מצב שבו מדיה כלשהי תתנגן בצורה אוטומטית ותשתמש באפקטים שיכולים להוות טריגר. הגולש יכול לעצור במהירות וביעילות כל סוג מדיה שעלול להיות מסוכן.

בעלי מוגבלויות ראיה: נגישלי מאפשרת לכל גולש להתאים את אופן הצגת התוכן בצורה מלאה והשפעה על כלל האספקטים - מצבע הכתב עד לריווח ואפשרויות נוספות.

כשאתם בוחרים בנגישלי, אתם נהנים ממערכת מקצועית וחכמה שתאפשר לאתר שלכם לעמוד בתקנים המחמירים ביותר, תוך חסכון של אלפי ועשרות אלפי שקלים ועלויות תחזוקה גבוהות - כל זאת בתשלום חד פעמי שייתן לכם שקט של ממש מפני החוק, מעכשיו והלאה. וזאת, בזכות הבינות המלאכותיות החכמות שלומדת את האתר שלכם ואת השינויים והעדכוניםבו בצורה שוטפת, ומבצעת את ההנגשות הרלוונטיות במהירות וביעילות.

מה דעתכם על הכתבה?
thumbs-up3 1
thumbs-down3 0
שאלות? הערות? תרגישו חופשי!
    אתם קוראים: כל מה שחשוב לדעת על תחום הנגשת אתרי האינטרנט לאנשים בעלי מוגבלויות