cross2
user3 התחברות phone-wave 077-997-8570
נשמע מעניין? צרו קשר! לפרטים או שיחה עם נציג

סקירת שוק ופתרונות הנגשת האתרים בישראל

שיר אקרלינג CTO at Nagishly

בין אם האתר שלכם בדרך לאוויר או כבר באוויר - אם אתם קוראים את מאמר זה, אתם ככל הנראה צריכים להנגיש אותו. מהניסיון שלנו, בעלי אתרים רבים (ואפילו בוני אתרים ומתכנתים), קצת מבולבלים בנוגע לאפשרויות ההנגשה שעומדות לרשותם. מה עדיף, מה פחות ומה בכלל קיים. בדיוק בגלל הסיבה הזו, נכתב המאמר הבא - על מנת להנגיש גם לכם את כל מה שאתם צריכים לדעת לגבי השוק, בכדי שתוכלו לגשת אליו בצורה מושכלת, ולבחור בפתרון שבאמת יתאים לעסק שלכם מבחינת משאבים, כוח אדם ותקציב. אין שום סיבה שתכנסו ללחץ בגלל החוק ותבחרו בפתרון שעלול לפגוע בקהל הגולשים שלכם, קהל בעלי המוגבלויות וכמובן – בכם ובעסק שלכם. שוק הנגשת האתרים מתחלק לשלושה סוגי פתרונות עיקריים.

פתרון ראשון - תוסף לנגישות אתרים

לרוב מדובר בתוסף נגישות חינמי או פלאגין נגישות הנועד לאחת ממערכות ה-CMS (ניהול התוכן) הפופולריות (וורדפרס, ג'ומלה וכו'). אין ספק שהפשטות והעלות האפסית קורצות במיוחד, ופתרון זה אכן נותן את התחושה שניתן לפתור הכל בעניין של דקות, מלבד ערובה משפטית לעמידה בחוק. בפועל, התמונה הפוכה לחלוטין: אין בשוק אף תוסף שאפילו מתקרב ללהתקרב, להנגשת האתר ברמת AA לפי התקן, ולכן שימוש בתוספים אלו מהווה פעולה שדינה כדין אתר שלא ביצע שום פעילות נגישות כלשהי, ובעקבות זאת, מדובר רק בתחושת שווא ובפתרון שאינו מספק אף צד. הוא לא תורם דבר לבעלי מוגבלויות, ובטח ובטח שאינו מספק שום ערובה משפטית או עמידה בתקנות.

אותם תוספים לא עומדים בתקן מפני שהם לא מבצעים שתי פעילויות עיקריות, המהוות כ-85% מצרכי בעלי המוגבלויות ברשת, ומתקנות הנגישות השונות: התאמה לתוכנות קוראות מסך, והתאמת האתר לניווט בעזרת מקשי מקלדת בלבד. ישנם מספר תוספים מצומצם הטוענים שהם אכן מסוגלים לבצע התאמה לניווט מקלדת (לקורא מסך – אף אחד אפילו לא מתיימר), אך במבחן התוצאה – הם לא באמת עושים זאת וניתן לבדוק את הנושא ממש ב-2 דקות, ע"י כל אחד, בעזרת מקלדת ומסך.

איך פתרון זה צבר פופולריות רבה למרות שהוא אינו מספק את הסחורה? רבים מאותם "פתרונות" (אם לא כולם) פותחו על ידי חברות אחסון, בניה ופיתוח של אתרים, או חברות אחרות בתחום הדיגיטל, שמן הסתם דואגות לשווק אותם ללקוחות ולמתעניינים בטענה של: "עכשיו הכל בסדר". וזאת כדי לייצר רשימות תפוצה ולידים למוצרים עתידיים או אחרים של החברה, או לספק את התוסף כשירות נוסף על השירות הקיים כ "טובה" או "הטבה" ללקוח, או בקיצור – דרך נוספת לשווק את העסק הראשי שלהם.

לסיכום, פתרון זה מהווה לא יותר מכסת"ח בדמות "אבל הנה, עשיתי". אל תתפתו לשימוש בתוסף שכזה, שכן כמו שהזכרנו קודם – שימוש בתוסף שכזה הוא שווה ערך ללא לעשות כלום. אתם גם עלולים לשלם על כך בדמות קנסות ומשפטים, ובנוסף, אתם לא מספקים פתרון לאנשים עם מוגבלויות -  מה שאמור להיות העיקר כאן.

פתרון שני - שירות הנגשת אתרים

שירות הנגשת אתרים הוא פתרון רציני הרבה יותר מתוסף הנגישות. ספקי השירות הנ"ל הם לרוב חברה או פרילנסרים עם התמחות בתחום הנגשת אתרי האינטרנט, ולרוב הם גם עוסקים או עובדים עם מתכנת ויועץ נגישות, או שהם כאלו בעצמם. מפני שמדובר בפתרון ידני המותאם לאתר ומתבצע באופן ידני ופרטני ע"י חברה המתמחה בנושא, העבודה שתתבצע לרוב תהיה עבודה ברמה טובה, אשר תעמוד בתקנות. שימוש באופציה זו כנראה תהפוך את האתר שלכם לאחד שתואם לחוק, כך שלא תצטרכו לדאוג מבחינה משפטית (לזמן מה, ותכף נגיע לזה), ובכל מקרה תוכלו להוכיח שאכן נעשו מאמצים וחולקו משאבים להשגת מטרה זו.

יחד עם זאת, ישנם מספר דגשים שחשוב לזכור: הנגשה אמיתית ומקצועית כנראה תיקח זמן, מדובר בסדר גודל של מינימום 30 שעות עבודה לאתר קטן מאוד ועד למאות שעות לאתרים גדולים ומורכבים. כתוצאה מכך, המחיר הממוצע לאתר או בלוג קטן מתחיל היום ב-3,500 ש"ח, ויכול להגיע גם לסדרי גודל של 30 אלף ש"ח ומעלה (לא מדובר בהשערה, אלו מחירים אמיתיים לאתרים אמיתיים). ממוצע המחירים נע סביב ה 5-7 אלף ש"ח לאתר, שכן רוב האתרים הם סה"כ די בינוניים בגודל או ברמת המורכבות. בקישור הבא תמצאו "מחירון" להנגשת אתר ממוצע היום בשוק, בפרוייקט הנגשה ידני. מחירון זה נקבע  ע"י איגוד האינטרנט הישראלי לאחר מחקר שוק שביצעו לפני שנגישלי יצאה לשוק https://www.isoc.org.il/freedom-of-internet/accessibility/accessibility-survey

בנוסף לעלות הגבוהה, מדובר בפתרון חד פעמי: כל שינוי שתבצעו באתר (בין אם מדובר בהוספת עמודים חדשים, תמונות, טופס חדש, מאמרים, פיצ'ר חדש כגון גלריה או סליידר, תבנית חדשה וכו'), תצריך הנגשה נוספת, שתתבטא בשעות עבודה נוספות, שכמובן יתרגמו לכסף.

לא מעוניינים לשלם? זכותכם. אבל בסופו של דבר, כל שינוי ושינוי יצטבר לכדי רשימת שינויים אחת גדולה אשר תיצור חורים של ממש בנגישות האתר. הוספתם משהו לאתר ולא הנגשתם אותו? יצרתם חור נגישות. הוספתם עוד משהו? עוד חור. עוד עדכון? עוד חור. מהר מאוד, האתר שלכם יהפוך למסננת שמלאה בחורי נגישות, ואלו יובילו לכך שהאתר לא יעמוד בתקנים ושוב יהיה חשוף לתביעה משפטית. חשוב להדגיש שאת הדבר הזה, אנחנו רואים בשטח, כמעט בכל אתר אשר כבר עברו כ-6-12 חודשים מרגע סיום פרוייקט ההנגשה. אמנם ביצעתם את המהלך הנכון, אך לא תיחזקתם אותו - וחבל. ישנם גם שירותי הנגשה המציעים שירותי תחזוקה חודשיים, אך בסופו של דבר מדובר בתשלום שנתי שמסתכם בלא מעט כסף, והוא אינו מתאים לבעלי עסקים קטנים או בינוניים, שאין להם אלפי שקלים "ספייר".

לפי נתונים אלו, ניתן לראות שמדובר בפתרון שהוא אכן ריאלי ברמת הרעיון, ואין ספק שהוא מתאים באמת לדרישות החוק והתקן, אך כשמגיעים לעלויות ולביצוע עדכונים ושינויים שוטפים, מבינים שמדובר בפתרון לא ריאלי כלל לבעלי עסקים קטנים ובינוניים, אלא לחברות גדולות מאוד בלבד, עם תקציבים שנתיים גדולים במיוחד. והאמת? גם לא תמיד.

וכמובן, כמו בכל שירות שמסופק ע"י חברה חיצונית, חשוב מאוד לוודא את איכות העבודה - בשוק שבו יש לא מעט עוסקים בתחום, ייתכן שתשלמו לא מעט, אך בסופו של דבר לא תגיעו לאיכות הרצויה ולעמידה בתקנים. זאת, בנוסף לכך שייתכן וגם לא תקבלו אחריות משפטית מספק השירות. חשוב לבדוק טוב מאוד עם מי עובדים ולוודא שהכל תקין, ושאתם מקבלים אסמכתא לעמידה בחוק. ספק שירות שלא מספק אסמכתא לעמידה בחוק, בתחום שיש בו חוק, שווה ערך למוסכניק שעושה טסט לאוטו, אבל לא מתחייב שהטסט שלו תופס אם יעצור אתכם שוטר - "אל תדאג, הכל בסדר, סמוך עלי גבר". בקיצור, וודאו שאתם מקבלים אסמכתא.

פתרון שלישי - מערכת נגישלי

נגישלי היא הפתרון החדש ביותר בשוק, והסיבה היא פשוטה: נגישלי נוסדה בעקבות הבעיות שבשני הפתרונות הקודמים. במצב שבו יש חוק נוקשה, ופתרונות השוק מציעים לכם או לשלם הרבה (מאוד) כסף או להדפק, נגישלי קמה כדי להציע פתרון איכותי במחיר שפוי. המערכת משלבת בין שני העולמות על ידי לקיחת היתרונות של שניהם: פתרון אוטומטי, בעל התקנה של כמה דקות, העושה שימוש בטכנולוגיות בינה מלאכותית בכדי לספק איכות של עבודה ידנית, והרבה, הרבה מעבר לכך.

מערכת נגישלי היא מערכת אוטומטית המבוססת על בינות מלאכותיות שיודעות לסרוק, לפענח וללמוד כל אתר, ולהנגיש אותו בהתאם לתקנים המחמירים ביותר. מערכת נגישלי סורקת את האתר ברמה שוטפת, ובכך עוקבת אחרי כל השינויים שמתבצעים בו. כתוצאה מכך, היא יכולה להנגיש גם את השינויים ללא כל צורך בקריאה נוספת לספק השירות ומבלי לפספס אף תוספת או עדכון. בכך, היא מבטיחה באופן כמעט ודאי, שאין חורים בנגישות האתר, בכל רגע נתון.

עקב הטכנולוגיה הסופר מתקדמת, אנו בנגישלי אף מספקים התחייבות מלאה לעמידה בחוק ואסמכתא משפטית חתומה ע"י משרד עו"ד המייצג את החברה, ע"י מומחה הנגישות בחברה IN HOUSE, וע"י החברה עצמה, לכל לקוח שמצטרף לשירות.

מפני שמדובר בפתרון הדומה ברמת העקרון הטכנולוגי לתוסף (בעצם הפעילות האוטומטית ובכך שמדובר בהתקנה פשוטה ומהירה), הרי שאנו יכולים להציע את הפתרון שלנו בעלות נמוכה משמעותית ביחס לשוק, ובתשלום חד פעמי. כיום, סוף סוף ניתן לקבל איכות גבוה והתחייבות משפטית במחיר שפוי, ולא רק זה, באמת לפעול לטובת בעלי המוגבלויות, ולאפשר להם לגלוש באופן מלא ותקין באתרכם, ללא חשש, ובראש שקט שייתן לכם להתמקד בחלקים אחרים באתר ובעסק שלכם.

ואם כל זה לא מספיק, אתם מוזמנים לראות את ההבדלים בטבלה הנ"ל:

drag-left-right הזיזו את הטבלה לצדדים
שירותי הנגשה תוספי הנגשה
עמידה בחוק ובתקן WCAG 2.0 checkmark3 checkmark3 cross2
רמת נגישות AA AA -
התחייבות ואסמכתא checkmark3 checkmark3 cross2
טווחי מחירים ₪930 ₪3,500 - ₪25,000
תלוי באתר ובחברה
חינם או מחיר נמוך
תשלום חודשי אין תשלום חודשי יש תשלום חודשי אין תשלום חודשי
אחוז שמירה על נגישות לאורך זמן 96% 61% 17%
בינה מלאכותית אוטומטית checkmark3 cross2 cross2
אפשרויות התאמה לעיצוב האתר checkmark3 cross2 cross2


מה עוד נשאר להגיד? עולם הנגישות הוא עולם לא קל, הן מבחינת ההתאמות, התקנות וכמובן גם מבחינת הגולשים בעלי המוגבלויות עצמם - שרק רוצים לגלוש כמו שאנחנו גולשים, ללא שום בעיה. אם עד עכשיו התקיים מצב שבו בעלי המוגבלויות סבלו פעמיים - גם מצד בעלי אתרים שלא הביעו אכפתיות/ידע בנושא ולכן לא פעלו, וגם מצד בעלי אתרים אחרים שכן רצו לפעול בנושא, אך לא יכלו להרשות זאת לעצמם, הרי שנגישלי יצרה מהפכה. סוף סוף פתרון ריאלי ואיכותי לכל הצדדים – בעלי אתרים, ובעלי המוגבלויות. WIN-WIN.

הדרישה להנות מהאינטרנט החופשי לא צריכה להיות מוגזמת או בלתי אפשרית, לשום אדם, בשום מקום ובשום זמן. כל מוסד שמכבד את עצמו מציע היום נגישות פיזית לבעלי מוגבלויות, וישנו שינוי חברתי ותפיסתי גלובלי לגבי שילוב בעלי המוגבלויות בכל תחום. עכשיו, ניתן לסמן וי על עוד צעד חשוב במהפכה שנוגעת לכולנו והופכת אותנו לחברה טובה יותר – אינטרנט נגיש.

בהצלחה לכולם!

מה דעתכם על הכתבה?
thumbs-up3 40
thumbs-down3 2
שאלות? הערות? תרגישו חופשי!
    אתם קוראים: סקירת שוק ופתרונות הנגשת האתרים בישראל